Televize, kterou zařazujeme pod pojem černá technika, nepatří mezi spotřebiče, které by byly zrovna šetrné k našim očím, krčnímu svalstvu a páteři. Proto zvažte výběr správného modelu i jeho vhodné umístění.
Myslete na vhodnou pozorovací vzdálenost, která se odvíjí od délky úhlopříčky a rozlišení. Úhlopříčka se měří v palcích, Jeden palec se rovná délce 2,54 cm. Čím větší úhlopříčka, tím má být větší vzdálenost obrazovky od pohovky bude nutná.
Kvalita obrazu
Rozlišení, jako je HD Ready, Full HD nebo 4K neboli Ultra HD, zásadně ovlivňuje kvalitu obrazu. Ani obrovská úhlopříčka vám nezaručí dokonalý obraz, pokud televizi dáte do malé místnosti, na nevhodné místo nebo má horší rozlišení.
Rozlišení
U stejné úhlopříčky se může optimální pozorovací vzdálenost vzhledem ke kvalitě rozlišení lišit i o metr. Pokud správný výběr parametrů nedodržíte, obraz se vám bude zdát nejasný a rozostřený, rozeznáte jednotlivé pixely, anebo se vám budou detaily ztrácet. V prvním případě sedíte moc blízko, v tom druhém případě máte televizní obrazovku umístěnou daleko. Někdy je menší obrazovka s lepším rozlišením lepší než větší se slabším rozlišením.
Sledujte informace výrobců o rozlišení
Informaci o ideální pozorovací vzdálenosti uvádějí výrobci v tabulkách. Změřte si vzdálenost sedačky, křesla či postele v ložnici od plánovaného místa pro televizi a podle toho teprve vybírejte velikost obrazovky a její rozlišení.
Výška televize na televizní stěně
Aby vás rychle nezačal bolet za krkem, šetřete krční páteř. Nedávejte obrazovku příliš vysoko. Často to tak bývá například v restauracích během sledování hokejových zápasů. Ideální poloha televize je, když je střed obrazovky ve výši očí, anebo o pár centimetrů níže. Většinou se jedná o běžnou výšku od 90 do 120 cm. Nejlepší tedy je, když nemusíte mít během sledování televize vůbec zakloněnou ani předkloněnou hlavu.
Při umísťování televize se snažte také určit střed pohovky a polohu obrazovky tomu co nejvíce přizpůsobte. Jen takto vám bude TV poskytovat dobrý obraz a pohodlné sledování pro všechny sedící. Klíčové je to hlavně u nových modelů obrazovky se zakřivenou obrazovkou. Záleží také na tom, jaká je u vás světlá výška pokoje.
Pozor si dejte na to, že je výška členů rodiny často odlišná. Ne vždy se vyplatí dělat vyhovující kompromis. Nepřizpůsobujte se malým dětem, ale pořiďte jim vyšší židli. Možná jim můžete dát také malou televizi do dětského pokoje, jen se na ni nesmí dívat příliš často. Tak ale bude vyhovovat jejich výškovým proporcím.
Nejčastěji se sice televize umisťují na police obývacích stěn, do prostoru v obývací stěně nebo na TV stolky, které jsou k tomu přímo určené. Výrobci nábytku předem počítají s větším zatížením a vybaví police zásuvkami na dálkové ovládání i otvory na organizaci kabelů. Televize mají navíc stylové stojánky v různých designech.
Výška televize na zdi
Alternativou umístění televize je pověsit obrazovku na zeď. K tomu slouží speciální držáky s VESA standardem, které snadno přimontujete na rovnou stěnu, do rohu i na strop. Instalujte je ovšem pouze do betonu, dřeva nebo pálené cihly, na sádrokarton zapomeňte. Nemá dostatečnou nosnost. Fixní a polohovatelné držáky, které se dají vysouvat a otáčet představují ideální řešení pro otevřené dispozice, kdy můžete televizi sledovat třeba z obývacího pokoje i z kuchyně. Obrazovku na držáku si snadno otočíte a nastavíte podle místa, kde se právě nacházíte.
Výška televize v ložnici
Výběr místa pro televizi ovlivňují i další faktory, jako třeba to, v jaké místnosti bude viset a jak často ji tedy budete sledovat. V ložnici je dobré umístit obrazovku ve výši postele. V kuchyni ji naopak asi budete sledování často ve stoje a spíše ji tam budete mít jako kulisu a nevěnujete i plnou pozornost.