Živý plot uvítáte obzvláště tehdy, když bydlíte ve stísněné zástavbě. Rychle rostoucí ploty vám poskytnou za krátký čas dostatek soukromí i odhlučnění. Stačí vybrat správnou odrůdu.
Na trhu je dnes mnoho různých stromů a keřů a většina z nich je nenáročná a snadno se pěstuje. Při výběru rostlin na živý plot sledujte rychlost růstu a snadnost péče. Aby živý plot vypadal pěkně po celý rok, od samého začátku o něj pečujte.
Nenáročně i rychle rostoucí živý plot
Po výběru správného druhu je důležitá jeho výsadba. Rychle rostoucímu živému plotu poskytněte dostatek prostoru pro jeho růst. Nesázejte jej řídce, ale ani příliš hustě, jinak se budou rostliny vzájemně dusit. Vzdálenosti mezi nimi samozřejmě se odvíjí od druhu, ale nejčastěji je to kolem 0,5 m. Zachovejte i stejnou vzdálenost od plotu nebo pletiva. A jaké druhy rostlin do živého plotu vybrat?
Ptačí zob jako stále zelený živý plot
Ptačí zob obecný je stálezelený listnatý keř, který snáší prořezávání, je odolný vůči nízkým teplotám a je nenáročný na půdu. Pro hustou podobu vyžaduje systematické prořezávání a v prvních letech radikální řez. Ptačí zob má tmavě zelené, kožovité listy, v některých odrůdách žluté. Plot sestříháte do geometrického tvaru i do volně rostoucího vzhledu.
Živý plot z hlohu s červenými plody
Keře dosahující výšky 6 až 8 m a mají bohaté zelené listy, které se na podzim barví z červenooranžové na červenou. Na jaře kvete bílými nebo růžovými květy, které se v létě mění v jasně červené plody. Hloh obecný nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Jedná se o rychle rostoucí dřevinu dorůstající do výšky 3 až 6 m dle vybraného kultivaru. Dobře snáší řez a tvarování, proto se hodí do živých plotů.
Rychle rostoucí turkestanský břest – jilm sibiřský jilm
Turkestánský brest neboli jilm sibiřský rychle roste a je vysoce odolný proti mrazu, dokonce až do -35 °C. Je to asi nejrychleji rostoucí dřevina a roční přírůstky větví mohou být až 1,8 metru a dobře snáší tvarování i řez. Má malé, vejčité, zelené listy. Je nenáročný, jen potřebuje více vody a zálivku v období sucha. Pomůže vám kapková závlaha. Při výsadbě by měly být řízky od sebe nejméně 25 cm.
Živý plot z habru opadá až z jara
Habr je nenáročný, nemá vysoké půdní nároky, je odolný proti mrazu a dobře snáší prořezávání. Vytvoříte z něj pevné zelené stěny. Habr má během vegetace sytě zelené listy, na podzim zhnědne a opadá až zjara s vyrašením nových lístků.
Buk obecný zajistí soukromí i v zimě
Buk obecný roste v každé půdě kromě jílovité na slunci i v polostínu. Roční přírůstky jsou asi 40 cm. Hladké listy mohou mít v závislosti na odrůdě zelenou, červenou nebo kaštanovou barvu. Část suchých listů si ponechá i v zimě a stíní.
Thuja na stálezelený živý plot
Nejoblíbenější jsou odrůdy túje Smaragd, kterároste velmi rychle a vyžaduje systematické prořezávání a Brabant, který roste pomaleji a má elegantní formu. Túje jsou vhodné pro větší zahrady. Snadno z nich vytvoříte zelenou stěnu, ale opticky ji zmenšíte. Jednotná stále zelená stěna však zajistí soukromí.
Cypřiš pro stálezelený živý plot
Cypriš stálezelený neboli Cupressus je stálezelený jehličnatý strom nebo keř v mnoha barvách a jsou vyhledávané pro namodralý nádech. Pro vytvoření kvalitní stěny do živého plotu jich vysaďte více v řadě nebo je saďte do trojsponu. Rostou pomaleji, vyžadují lehčí a výživnější půdy, na slunci, ve stínu i polostínu.