Eukalyptus neboli blahovičník se u nás pěstuje jako pokojová rostlina ve dvou menších odrůdách, tedy blahovičník Gunnův a blahovičník citronový. Celkově má ale asi 700 druhů. Protože jde o tropickou rostlinu, pěstujeme ji jen v místnosti.
Jak koupit či množit eukalyptus
Blahovičník koupíte jako sazenici v květináči, řízek či semínko, které rychle klíčí. Jistotou je zapěstovaná sazenička. Rozmnožování eukalyptu jde formou řízkování velmi snadno. Větvička zakoření ve vodě jako avokádo po odstranění spodních listů. Semínka se vysívají na výsevní substrát a překryjí fólií. Vyklíčí asi do dvou týdnů.
Blahovičník Gunnův – Eucalyptus gunnii
Blahovičník Gunnův je ozdobný mladými drobnými kulatými listy zbarvenými stříbřitě až šedo-modře. Za rok dokáže narůst i o metr. Dá se však úspěšně tvarovat a dobře snáší řez. Používá ve floristice do živých i suchých aranžmá květin.
Blahovičník citronový – Eucalyptus citriodora či Corymbia citriodora
Blahovičník citronový sice ve volné přírodě naroste až do 50 metrů, což se u pokojové rostliny nedá očekávat, ale dobře snáší tvarování. Jde o bujněji rostoucí a větší rostlinu s podlouhlými listy. Pěstuje se pro jeho výraznou citronovou vůni, kterou uvolní již při lehkém dotyku. Používá se i pro osvěžení oděvů ve skříni.
Jak zasadit eukalyptus
Eukalyptus potřebuje na dně nádoby drenáž, aby mu nezahnívaly kořeny, voda se mohla rychle odvést od kořenů, ale přitom byla přístupná. Vysazujeme do směsi rašeliny a zahradnického substrátu. Sázímedo menších nádob a častěji přesazujeme, aby mu ve větších nádobách nezačaly zahnívat kořeny.
Kam umístit eukalyptus
Eukalyptus sadíme do přenosných nádob a přes sezonu letníme venku. Na zimu jej chráníme před mrazem přenesením do chladnější místnosti. Dejte jej na světlé místo, kam nebude pálit slunce, kde je dostatek rozptýleného světla. Daří se mu i na zaskleném severovýchodním nebo severozápadním balkoně nebo v zimní zahradě ve stínu jiné rostliny. Na slunci natáčí listy tak, aby na něj dopadalo co nejméně slunečního záření. Při nedostatku světla se zase začne vytahovat za světlem a rostou mu slabé a řídce olistěné výhony.
Hnojení eukalyptu
Eukalyptus přes sezonu hnojíme 1x týdně plným rozpustným hnojivem. V zimě maximálně 1x za měsíc. Můžete použít i hnojivé tyčinky, které postupně uvolňují živiny.
Rosení eukalyptu
Eukalyptus pěstovaný v interiéru musíme také rosit, protože těžce snáší suchý vzduch, stejně jako juka. Nedáváme jej proto blízko radiátorů. Dejte jej na podmisku s kameny, což miluje i dracena, na které nalijete vodu a na ně postavíte květináč s eukalyptem. Odpařující se voda poskytne rostlině příjemnější prostředí.
Jak zalévat eukalyptus
Zálivka eukalyptu musí být pravidelná a v létě vydatná. Pozor si ale dejte na dlouhodobé přemokření. Pokud je v létě vlhčí a chladnější počasí, zmírněte zálivku. Na druhou stranu nesmí substrát zcela vyschnout.
Jak zazimovat eukalyptus
Zimní zálivka se odvíjí od teploty zimoviště, nejlépe ve světlé místnosti s teplotou 8 až 10 °C, ale můžeme ho ponechat i v běžném interiéru. Čím je chladněji na zimním stanovišti, tím méně vody potřebuje. Podobně se dá zazimovat i amarylis.
Jak pečovat o eukalyptus
Eukalyptus potřebuje pravidelnou zálivku, hnojení a vlhčení vzduchu, a to hlavně v zimě v interiéru. Poměrně rychle roste, proto jej od počátku na jaře pravidelně přesazujte a tvarujte korunu. Pak stačí přesadit 1x za 2 roky. Starším rostlinám stačí jen částečná obměna zeminy, ale dejte vždy pozor na poškození kořenů.
Jak tvarovat eukalyptus
Eukalyptus během růstu pravidelně zaštipujte, aby měl košatý tvar keře. U Gunnova eukalyptu se provádí na jaře pravidelný řez blízko kmene. Mladé listy pak mají krásnou stříbřitě modrou barvu, které se však v následujícím roce ztratí. Nejvíce aromatických složek mají dvouleté a starší listy.
Jak využít eukalyptus
Větvičky se hodí na aranžování dekorací i do skříní s oděvy jakolevandule. Můžete jimi provonět interiér, když lístky nastříháte a rozmístíte po místnosti. Eukalyptus pomáhá proti depresím, k uvolnění dýchacích cest při nachlazení, viróze a chřipce. Eukalyptový sirup se vyrábí převařením eukalyptových listů ve vodě s cukrem. Používá se do alkoholických i nealkoholických koktejlů i jako sirup pro prevenci i podporu léčby infekcí horních cest dýchacích, stejně jako sirup z rýmovníku.