Společně s vlhkostí přichází do bytu či domu často i plísně. Jak je odstranit a co dělat, aby nám v našich domovech vůbec nevznikaly? Důležité je větrání, vhodný způsob zateplení i pečlivě hlídaná vzdušná vlhkost.
V bytě či domě by měla být vzdušná vlhkost 50 až 60 %. Jakmile je vyšší, mohou se objevit i plísně. Například při sprchování 20 minut se do ovzduší uvolní až 200 g vody, pocením a dýcháním uvolníme za den do vzduchu až 300 g vody a čtyřčlenná rodina pak vyprodukuje více než 10 litrů vodní páry denně. Pořiďte si vlhkoměr a odvlhčovače, což jsou malé absorpční přístroje, které vodní páry přeměňují na tekutinu, shromažďují v zásobníku a vy ji vyléváte. Tím snížíte vlhkost v bytě.
Jak odstranit plíseň ze zdi
Pokud nelze zvenčí zateplit fasádu, postižené vnitřní stěny lze ošetřit speciálními přípravky. Vhodné jsou koncentrované dezinfekční prostředky, které likvidují plísně, houby, lišejníky, řasy a bakterie určené na interiérové omítky. Dezinfekci podle návodu naneseme na napadené plochy a plísně za mokra mechanicky odstraníme špachtlí. Po zaschnutí nátěr 1 až 2x zopakujeme, aby přípravek zapůsobil na všech místech. Stěny natřeme malířskou barvou, která obsahuje látky bránící dalšímu růstu plísní.
Jak odstranit plíseň ze silikonu
Silikon napadený plísní je nejlepší kompletně odstranit a vyměnit. Můžete vyzkoušet i Savo. Podle zkušeností je lepší nepoužívat takzvaný sanitární silikon, protože časem začne plesnivět a loupat se, i když má v sobě mít protiplísňové složky. Uživatelé doporučují silikon od firmy RAVAK.
Jak odstranit plíseň ze dřeva
Ke dřevu nesmí mít přístup vlhkost, výkyvy teplot, déšť nebo sníh. Slunce dřevo vysuší, pak do suchého dřeva prosákne voda a vzniká živná půda pro bakterie a plísně, narušuje se jeho struktura dřeva a to se pak rozpadá. Kromě zmíněné prevence lze dřevo impregnovat nebo nalakovat, čímž vytvoříme ochranu proti natáhnutí vlhkosti. Plísně se musí mechanicky odstranit nožem nebo ocelovým kartáčem. Pak je třeba dřevo napustit impregnací, která ho zbaví zbytků plísní a pak použít lak, který vytvoří pevný povrch a vrátí dřevu jeho přirozené vlastnosti.
Jak odstranit plíseň z matrace
Plíseň z matrace dostaneme pomocí Sava zředěného s vodou v poměru 1:3, aby nedošlo ke znehodnocení textilie. Po 15 minutách místo zlehka omyjeme vodou s trochou jedlé sody a prostředkem na mytí nádobí. Podívejte se, jak vyčistit matraci. Matraci dobře vysušíme utěrkou a necháme pořádně proschnout.
Jak odstranit plíseň z oblečení a textilu
Oblečení a textil namočte přes noc do octa, ráno ho vymáchejte, starý ocet vyměňte a nechte namočené do večera. Pak látky vyperte v pračce na dlouhý program a nejvyšší možnou teplotu, kterou oblečení snese. Ocet odstraní i zápach plísně. Existují i odstraňovače plísní a skvrn na stálobarevné a bílé oblečení, jako je Savo Perex, žlučové mýdlo nebo Vanish. Na bílé oblečení lze nakapat peroxid vodíku zředěný vodou 1:3, přidat čpavek a nechat vybělit na slunci. Na závěr oblečení důkladně vyperte. Na bavlněných látkách můžete skvrny od plísně posypat křídou, položit na ni savý papír a přežehlit. Na vlněných nebo hedvábných látkách potřete skvrny nejdříve tamponem namočeným v terpentýnu, posypte křídou a přežehlete přes savý papír.