Jakou barvu do ložnice zvolit, abyste se cítili uvolněně a perfektně se vyspali? Barva se výrazně podepisuje na tom, jak se budete v ložnici cítit. Zvolte barvy teplé, nebo barvy studené. Podívejte se, podle čeho se rozhodnout.
Psychika a optické klamy
Studené barvy se hodí se do ložnic orientovaných na jih. Nebojte sáhnout po modré nebo zelenkavé barvě. Teplé barvy jsou jasnou volbou do ložnice orientované na sever. Hodí se sem žlutá, oranžová a lososová či podobné teplé barvy. Rozdíl ve vnímání skutečné teploty v místnosti může být díky vhodné výmalbě až 7 °C. Barvy si kromě psychiky opticky pohrávají i s prostorem. Tmavé barvy prostor zmenšují, světlé naopak zvětšují. Podobně volte barvy do interiéru.
Jak kombinovat barvy v ložnici
V ložnici by se neměly používat více jak 2 hlavní barvy. Ty by měly být co nejvíce podobné, nebo naopak kontrastní. S kontrastem ale v ložnici opatrně, ať se vám dobře spí. Odstín barvy se po zaschnutí vždy změní. Při výběru barevné kombinace se držte pravidla 60–30–10, odpovídajícímu poměru barev v procentech.
- 60 % by měla tvořit bílá barva
- 30 % je barva živá
- 10 % tmavší odstín
Jak vymalovat ložnici v podkroví
Velký vliv na vnímání velikosti prostoru má také výmalba stropu. Čím světlejší barvu zvolíte, tím větší se bude místnost jevit. Světlou barvou by měla být vymalována i šatna v ložnici. Tmavá barva stropu pokoj opticky sníží. To se může hodit v ložnici s vysokými stropy nebo v podkroví pro útulnější atmosféru. Barvy v ložnici by měly uklidňovat.
Jak vymalovat ložnici s bílým nábytkem
Mezi nejoblíbenější barvy se řadí barvy růže, lososová, starorůžová, bílá, krémová, béžová až hnědá. Trendy moderních ložnic se přiklánějí k přírodním barvám. Také nábytku do ložnice dominuje masiv, nábytek s dřevěným dekorem a bílý nábytek. Kromě přírodních barev můžete zvolit i následující barvy:
- Modrá – vyvolává pocit chladu a uklidňuje, syté odstíny teplotu v ložnici pocitově sníží až o 3 °C
- Fialová – působí chladně a elegantně, ale nepůsobí uklidňujícím dojmem
- Zelená – uklidňuje a podporuje odpočinek, tmavozelená může působit zneklidňujícím dojmem
- Oranžová – podporuje chuť ke vstávání a dobrou náladu po probuzení
- Červená – podněcuje energii a neměla by být dominantní, podněcuje však vášeň a erotiku
Barevné akcenty
Akcentní barvy se používají na výmalbu části stěn, ale objevit se mohou i na čalounění, dekoracích, nábytku nebo povlečení. Měly být tmavší nebo světlejší než je dominantní barva. Skvěle vypadá kombinace tón v tónu. Kontrastní barva by měla být zvolena jen decentně. Objevit se může na povlečení, závěsech, polštářcích a dekoracích. Barevné doplňky se dají také snadno změnit.
Co říkají bytoví designéři
Nejtmavší barva patří za postel. Zeď lze doplnit tapetou s hlavním motivem. Motiv by však měl být decentní. Výraznější odstín by měl být jen jeden. Tapeta se doporučuje dávat jen na jednu stěnu, případně jen na její část.