Interiér

Brouci v domácnosti a jak se jich zbavit

Většina z nás se snaží udržovat svou domácnost čistou. Do oken si instalujeme speciální sítě, odpadky pravidelně vynášíme a škvíry a mezery utěsňujeme. Někdy ale ani tato opatření nestačí a škůdci si nějakou cestičku k nám domů najdou.

Na co se zaměřit

Napovědět vám může kromě vhledu i to, kde se škůdci ukrývají. Jiní budou brouci v posteli, v mouce, koupelně či koberci. Sledujte i to, jaké stopy po sobě škůdci nechávají. Některé z nich můžete rozeznat podle jejich trusu, pavučin nebo děr.

Červotoč spížní

Drobný hmyz se objevuje ve skladištích a potravinářských provozech. Červotoč spížní napadá všechny druhy potravin i krmivo pro domácí mazlíčky. Létající brouci obývají především kuchyně a spíže. Měří většinou 2 až 4 milimetry, mají žlutohnědé válcovité tělo s jemným ochlupením a bílé larvy. Poznáte je podle okrouhlých výletových otvorů a dírek v papírových či plastových obalech. Zlikvidujte napadené potraviny, vše vytřete a ukliďte.

Potemník skladištní

Potemníci měří asi 2 až 3 milimetry, připomínají zrnka kmínu a při vyrušení někdy dělají, že jsou mrtví. Hnědý brouk škodí nejčastěji v kuchyni, kde znehodnocuje jídlo svými výkaly a močí. Přineseme si je v mouce nebo cukru. Vyhoďte všechny další zamořené potraviny. Všechny donesené potraviny pravidelně kontrolujte a uchovávejte je v uzavíratelných dózách či obalech. Doma udržujte čistotu.

Mravenci

Mravenec obecnýhnědoušedočernou barvu. Dělnice dorůstají 5 mm a nemají křídla. V panelácích bývá drobný mravenec faraon. Konzumují zbytky potravin, přenášejí choroboplodné zárodky a mohou poštípat. Vynášejte koše, nenechávejte nikde zbytky potravin a nápojů, utěsněte škvíry a mezery, vytřete podlahy vodou s octem, potřete okenní rámy zubní pastou, nasypte do cestiček koření nebo prášek do pečiva, použijte spreje, insekticidy, nástrahy a granule.

Mol šatní

Ve skříni mezi oblečením a pod kobercem, uvidíte mola šatního. Tito drobní motýlci s lesklými okrově hnědými či stříbřitými křídly dorůstají 4 až 8 milimetrů. Škůdcem jsou larvy, které se živí keratinem v přírodních materiálech a stráví i vlnu. Ukliďte šatník, napadený textil vyperte v horké vodě, nebo v sáčku dejte do mrazáku, pravidelně skříně větrejte a omývejte, oblečení skladujte čisté a suché, neskladujte ve skříních papíry, provoňte skříně levandulí, mýdlem a cedrovým dřevem.

Tesaříci a červotoči

Zvuky a chroupání vyluzují červotoči a tesaříci. Tesařík krovový dává přednost suchému měkkému dřevu. Škodí hlavně larvy, které požírají dřevo a vytvářejí si v něm chodbičky. Napadají trámy, podlahy a nábytek. Poznáte je i podle dírek v nábytku a hromádek jemných pilin. Přistupte k impregnaci dřeva proti škůdcům, ale určitě zavolejte odborníky, kteří využívají ozařování ionizujícím gama zářením.

Štěnice

Černé tečky na podlaze a nábytku nebo červené pupínky s tmavší tečkou uprostřed po ránu na těle, které nepříjemně svědí a připomínají štípance od komára, ukazují na štěnice. Drobné hnědé ploštice bez křídel s čtyřčlánkovými tykadly kladou vajíčka a přes nymfu se přetvoří do dospělého jedince. Nejčastěji jsou v posteli, pod kobercem nebo za nábytkem a tapetami. Přivezete si je i v kufru z dovolené. Zavolejte na ně deratizéra, sami to nezvládnete.

Švábi

Zploštělé tělo švábů může mít hnědou, hnědočernou či nažloutlou barvu a mají výrazná tykadla. Nejsou to dobří letci. Může to být šváb obecný, americký, australský, hnědý, hnědopruhý nebo rus domácí. Vajíčka švábů si můžete domů přinést ve starším oblečení i s potravinami. Často se zabydlují v kuchyni nebo v koupelně. Znehodnocují potraviny, přenáší bakterie i roztoče a šíří zápach. Je třeba zavolat si na pomoc deratizační firmu.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *