zařízení koupelny
Domácnost

4 zásadní volby pro spokojenou koupelnu

Plánujete novou koupelnu. Prohlížíte Pinterest, kupujete časopisy o bydlení, malujete si návrhy a vybíráte designové doplňky. Jen pořád nemáte jasno ve stěžejních věcech jako vana versus sprchový kout nebo kolik umyvadel vlastně potřebujete. V tomto článku se podíváme na pro a proti jednotlivých variant.

Jistě, že většina lidí se nemůže rozhodovat čistě podle svých preferencí, protože důležitou roli v rozhodovacím procesu hrají finance a velikost dostupného prostoru. Nicméně v životě je potřeba si stanovit priority. Pokud po něčem budete skutečně toužit, možná přijdete na způsob, jak toho při rekonstrukci koupelny nebo budování nové dosáhnout. 

Sprchový kout nebo vana?

Výběr mezi sprchovým koutem a vanou ovlivňuje celá řada faktorů. Které zvítězí u vás?

Cena

Klasická vana je určitě méně finančně náročná než sprchový kout. Levnější je samotná vana i stavební příprava na vanu. Pokud máte omezený rozpočet, zvažte, zda raději nezvolíte vanu. Levný sprchový kout bude totiž méně pohodlný než levná vana. Bude malý, špatně se do něj poleze, dveře nebudou doléhat, takže kolem bude voda a časem i plíseň. 

Ekologie

Na druhou stranu sprchování vychází levněji než koupel v napuštěné vaně, což by zase hovořilo ve prospěch sprchového koutu. Jenže sprchovat se dá i ve vaně. Stačí obyčejná tyč a igelitový závěs, který jednou za čas vyměníte, a ani nebude po vás potopa. 

Pohodlí

Jestliže se raději sprchujete a po koupeli netoužíte, bude pro vás sprchový kout jednoznačně pohodlnější. Hlavně když bude navržen tak, aby vše bylo ve správné výšce. Navíc ho můžete postavit bezbariérově, což se hodí i při banálních úrazech jako zlomená noha nebo vyvrtnutý kotník. 

Průchozí sprchový kout neboli walk-in sprcha je oblíbeným prvkem moderní architektury. Sprcha pak odpovídá požadavkům na minimalistický styl a v koupelně působí vzdušně a čistě.  

Sprchový kout, který je v jedné úrovni s podlahou, vám ušetří i nervy spojené s úklidem. Jen instalace je o něco složitější. Vyžaduje posouzení odborníka, zda je v podlaze dostatek místa na vestavění vaničky a důkladné provedení spádu, aby voda skutečně odtékala tak, jak má. 

Děti

Ve společnosti panuje názor, že děti milují vodu a potřebují se denně cákat v pěně s kachničkami. Hodně dětí to tak skutečně má, takže pokud chcete vanu a dětem tuto radost dopřávat, jděte do toho. Jenže co když děti nemáte a ani nevíte, jestli a kdy přijdou, zato víte, že chcete sprchový kout? V tom případě se nenechte strhnout „chytrými“ radami okolí a jděte do sprchového koutu. Až děti přijdou, vystačí si s vaničkou nebo lavorem. A třeba ani nebudou mít rády vodu. 

Sprcha nebo vana

Jedno umyvadlo nebo dvě?

Od začátku 21. století se rozmohl trend dvou umyvadel vedle sebe, který zatím nevymizel. Svůj podíl na tomto trendu určitě má trauma ze socialistických koupelen s umakartovým jádrem, kde bylo miniaturní umyvadlo, většinou zasahující do vany, nebo dokonce chybělo úplně. 

Jestli jsou dvě umyvadla pro vás vhodná záleží na povaze vaší i lidí, se kterými sdílíte domácnost. Pokud nepovažujete čištění zubů za intimní záležitost, možná dvě umyvadla oceníte. Můžete tak trávit více času s partnerem. Zároveň se v jednom umyvadle mýt a v druhém přepírat prádlo. Vyhradit jedno umyvadlo pro děti a druhé pro dospělé a určitě přijdete na spoustu dalších možných využití. 

Ale myslete na to, že v koupelně pravděpodobně budete stát o soukromí. Pokud koupelna nemá nadstandardní rozměry, budete se mačkat i se dvěma umyvadly. A hlavně budete muset udržovat dvě umyvadla v čistotě. 

Jestli se vám jedná spíše o nouzové situace, kdy si rychle potřebujete umýt ruce, zatímco se další člen domácnosti koupe, raději si pořiďte umyvadlo na toaletu a ve výjimečných případech použijte právě to jako druhé umyvadlo. 

Umyvadla

Záchod v koupelně nebo samostatně?

Tím se dostáváme k další zásadní otázce, a sice záchod zvlášť nebo v koupelně. Na přelomu tisíciletí se Česko nadchlo pro koupelny spojené s toaletou. Avšak ne na dlouho. Relativně brzy u většiny lidí převládly negativa. Proto se někteří zasazovali i o speciální filtr realitních kanceláří nazvaný: „Nechci **** (dělat velkou potřebu) v koupelně“. 

Pokud máte jen jednu koupelnu a jeden záchod, opravdu se snažte je oddělit. Ideálně tak, aby toaleta měla i samostatné malé umyvadlo. Díky tomu se bude moct jeden člen rodiny sprchovat, čistit zuby apod. a další bude moct používat záchod či si umýt ruce, aniž by si výrazně narušovali soukromí. 

Jestliže máte v bytě nebo domě záchody dva, což je rozumné při počtu obyvatel vyšším než jeden, pak klidně jeden umístěte do koupelny a druhý zvlášť. V tom případě přizpůsobte výšku jednotlivým členům rodiny. Záchod v koupelně má přece jen nějaké výhody, zvlášť pokud nemáte bidet. Ocení ho i ženy v období menstruace a po porodu. 

Záchod a sprcha

Pračka a sušička v jednom nebo ne?

Jestli máte prostor na oba spotřebiče, tak neváhejte a pořiďte si pračku a sušičku zvlášť. Nejenže budou lépe plnit svou funkci, ale také bude praní rychlejší, protože budete moct prát a sušit zároveň. 

Pračka se sušičkou 2v1 má však také nějaké výhody. Třeba to, že nemusíte prádlo přendávat z pračky do sušičky a můžete pračku naprogramovat, aby udělala obojí bez vašeho přičinění. Není nic jednoduššího, než pustit program praní a sušení a za cca 6 hodin si vytáhnout čisté, suché a nadýchané ručníky.

Pračka a sušička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *